Πρόσκληση Σύγκλησης 5ης 2023 Τακτικής Συνεδρίασης Δημοτικού Συμβουλίου

Αριθμ.  Πρωτ.: 3325

ΠΡΟΣ:

Τακτικά μέλη της Οικονομικής Επιτροπής

1. κ. Δήμαρχο, Αντιδημάρχους -Δημοτικούς Συμβούλους.
2. Προέδρους Κοινοτήτων.
3. Νομικό Σύμβουλο του Δήμου

Πρόσκληση Σύγκλησης 5ης 2023 Τακτικής Συνεδρίασης Δημοτικού Συμβουλίου.

Σας προσκαλούμε σε τακτική συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου την Πέμπτη 30-03-2023 και ώρα 19:00 που θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Καταστήματος, σύμφωνα με τις διατάξεις του Δημοτικού και Κοινοτικού Κώδικα και τις διατάξεις του Ν. 3852/2010 στα παρακάτω θέματα της ημερήσιας διάταξης.

Εισηγητής: Δήμαρχος κος Νικολιδάκης Γρηγόριος

1. Έγκριση προϋπολογισμού οικονομικού έτους 2023 του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου Φαιστού μετά των οδηγιών του Παρατηρητηρίου Οικονομικής Αυτοτέλειας των ΟΤΑ και έγκριση της Στοχοθεσίας στα πλαίσια του Ολοκληρωμένου Πλαισίου Δράσης.

2. Τροποποίηση σχεδίου πόλεως Τυμπακίου στην ιδιοκτησία Καρταλιανάκη Ανδρέα.

3. Αίτηση του Ιερωνυμάκη Εμμανουήλ για αποζημίωση οικοπέδου του στα Καπαριανά.

4. Ορισμός εκπροσώπων στο Επίπεδο Λήψης Αποφάσεων του Τοπικού Προγράμματος ΤΑΠΤοΚ LEADER Μεσαράς στο πλαίσιο της παρέμβασης Π377-4.1 «Στήριξη για Τοπική Ανάπτυξη μέσω του LEADER (ΤΑΠΤοΚ – Τοπική Ανάπτυξη με πρωτοβουλία τοπικών κοινοτήτων) του στρατηγικού σχεδίου της κοινής Αγροτικής Πολιτικής 2023-2027».

5. Την έγκριση ή μη χορηγίας του Δήμου Φαιστού, στα πλαίσια του 3ου επιστημονικού συνεδρίου Ελλάδα -Ευρώπη 2030 «εκπαίδευση ,καινοτομία, νέες τεχνολογίες, θεσμοί και βιώσιμη ανάπτυξη» στις 7-10 Σεπτεμβρίου 2023.

Εισηγητής: Αντιδήμαρχος κος Φασομυτάκης Ιωάννης

6. Χορήγηση παράτασης προθεσμίας περαίωσης του έργου: «ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΔΡΟΜΟΥ ΑΝΑΔΑΣΜΟΥ ΑΠΟ ΕΠΑΡΧΙΑΚΗ ΟΔΟ ΜΟΙΡΩΝ – ΠΟΜΠΙΑΣ ΕΩΣ ΣΥΝΔΕΤΗΡΙΟ 97 Ε.Ο. – ΠΕΤΡΟΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΔΡΟΜΟΥ ΑΝΑΔΑΣΜΟΥ ΑΠΟ ΕΠΑΡΧΙΑΚΗ ΟΔΟ ΜΟΙΡΩΝ – ΠΕΤΡΟΚΕΦΑΛΙ ΕΩΣ 97 Ε.Ο.».

7. Έγκριση του 3ου ΑΠΕ του έργου: «ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΔΡΟΜΟΥ ΑΝΑΔΑΣΜΟΥ ΑΠΟ ΕΠΑΡΧΙΑΚ ΟΔΟ ΜΟΙΡΩΝ – ΠΟΜΠΙΑΣ ΕΩΣ ΣΥΝΔΕΤΗΡΙΟ 97 Ε.Ο. – ΠΕΤΡΟΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΔΡΟΜΟΥ ΑΝΑΔΑΣΜΟΥ ΑΠΟ ΕΠΑΡΧΙΑΚΗ ΟΔΟ ΜΟΙΡΩΝ – ΠΕΤΡΟΚΕΦΑΛΙ ΕΩΣ 97 Ε.Ο».

8. Χορήγηση παράτασης προθεσμίας περαίωσης του έργου: «ΕΠΕΙΓΟΝΤΑ ΕΡΓΑ ΑΝΤΙΠΛΗΜΜΥΡΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΖΗΜΙΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΚΛΗΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΟΜΗΝΙΑ ΤΗΣ 6ΗΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2019 ΣΤΗ Δ.Ε. ΤΥΜΠΑΚΙΟΥ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΦΑΙΣΤΟΥ».

9. Έγκριση 1ου ΑΠΕ του έργου με τίτλο: «ΕΠΕΙΓΟΝΤΑ ΕΡΓΑ ΑΝΤΙΠΛΗΜΜΥΡΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΖΗΜΙΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΚΛΗΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΟΜΗΝΙΑ ΤΗΣ 6ΗΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2019 ΣΤΗ Δ.Ε. ΤΥΜΠΑΚΙΟΥ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΦΑΙΣΤΟΥ».

10. Αίτηση χορήγησης παράτασης προθεσμίας περαίωσης έργου: “ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟΥ Δ.Κ. ΤΥΜΠΑΚΙΟΥ ΔΗΜΟΥ ΦΑΙΣΤΟΥ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ” (αρ. μελέτης 41/2020)

11. Αίτηση χορήγησης παράτασης προθεσμίας περαίωσης έργου: “ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΑΡΔΕΥΤΙΚΩΝ ΓΕΩΤΡΗΣΕΩΝ Δ. ΦΑΙΣΤΟΥ (Τ.Κ. ΑΝΤΙΣΚΑΡΙΟΥ ΘΕΣΗ ΤΡΥΠΗΤΑ” (αρ. μελέτης 51/2022)

12. Έγκριση 1ου ΑΠΕ με τίτλο:  ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΑΡΔΕΥΤΙΚΩΝ ΓΕΩΤΡΗΣΕΩΝ Δ. ΦΑΙΣΤΟΥ (Τ.Κ. ΑΝΤΙΣΚΑΡΙΟΥ ΘΕΣΗ ΤΡΥΠΗΤΑ)

13. Χορήγηση παράτασης προθεσμίας περαίωσης του έργου: «ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ MINI ΓΗΠΕΔΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ 5X5 ΣΤΗΝ Τ.Κ. ΠΗΓΑΪΔΑΚΙΩΝ».

14. Χορήγηση παράτασης προθεσμίας περαίωσης του έργου: «Συντήρηση αθλητικών εγκαταστάσεων και κατασκευή γηπέδου ποδοσφαίρου 5X5 στο Πετροκεφάλι».

15. Έγκριση 2ου ΑΠΕ (ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΣ) του έργου με τίτλο: «ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΟΔΟΠΟΙΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΤΥΜΠΑΚΙΟΥ ΔΗΜΟΥ ΦΑΙΣΤΟΥ».

16. Έγκριση 2ου ΑΠΕ (ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΣ) του έργου με τίτλο: «ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΟΔΟΠΟΙΙΑ ΤΟΠΙΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΠΟΜΠΙΑΣ ΔΗΜΟΥ ΦΑΙΣΤΟΥ».

17. Έγκριση υλοτόμησης 5 δέντρων τα οποία φύονται σε πεζοδρόμιο του οικισμού κόκκινου Πύργου.

18. Αδειοδότηση για την υλοτόμηση δένδρων

19.Χορήγηση άδειας της ΔΕΔΔΗΕ για την εκτέλεση εργασιών κλάδευσης-υλοτόμηση δένδρων που θέτουν σε κίνδυνο το δίκτυο ηλεκτροδότησης.

Εισηγητής: Αντιδήμαρχος Οικονομικών κος Καργάκης Νικόλαος.

20. Έγκριση επιστροφής χρημάτων.

Εισηγητής: Αντιδήμαργος κ° Αρμουτάκη-Ροδουσάκη Βασιλεία

21. Σύνδεση αποχέτευσης στο αποχετευτικό δίκτυο του Δήμου στο Γενικό Λύκειο Μοιρών.

Ο Πρόεδρος Δ.Σ.

Ορφανουδάκης Εμμανουήλ