Τρίτη, 26 Μαρτίου 2019

Μάρτιος  2019

16/06/2011, Επιστολή σε Υπουργείο Υγείας

Επιστολή προς το Υπουργείο Υγείας απέστειλε η δήμαρχος Φαιστού Μαρία Πετρακογιώργη Ανυφαντάκη, για το οποίο ενημερώνει για την υφιστάμενη κατάσταση στο Κέντρο Υγείας Μοιρών και ζητά άμεσες απαντήσεις.

Ολόκληρο το κείμενο της επιστολής έχει ως εξής:

ΘΕΜΑ: ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΥΓΕΙΑΣ ΜΟΙΡΩΝ

Αξιότιμε κ. υπουργέ,

Με την παρούσα επιστολή θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τα πλείστα προβλήματα στον τομέα της Υγείας που αντιμετωπίζει το Κέντρο Υγείας Μοιρών, λόγω έλλειψης πάνω από το 50 % του προσωπικού που προβλέπει ο οργανισμός.

Αν λάβετε δε υπόψη σας ότι τους θερινούς μήνες στο Κέντρο Υγείας Μοιρών και στα Περιφερειακά Ιατρεία Τυμπακίου, Ζαρού καθώς και τα αγροτικά ιατρεία, ο αριθμός των περιστατικών που χρήζουν υγειονομικής φροντίδας διπλασιάζεται, μπορείτε να αντιληφθείτε το μέγεθος του προβλήματος.

Οι θεράποντες ιατροί με υπερβάλλοντα ζήλο προσπαθούν να καλύψουν τις ανάγκες της ευρύτερης περιοχής, αλλά δυστυχώς η περιοχή δεν μπορεί πλέον να εξυπηρετηθεί.  Αυτό συμβαίνει διότι οι οργανικές θέσεις των γιατρών είναι 39 κι αυτή τη στιγμή υπηρετούν μόλις 18, ενώ αναφορικά με το νοσηλευτικό προσωπικό από τους 57 νοσηλευτές υπηρετούν μόλις 37.  Με δεδομένη μάλιστα τη χιλιομετρική απόσταση άνω των 60 χιλιομέτρων από το πλησιέστερο νοσοκομείο, αλλά και τις αυξημένες ανάγκες κατανοείτε το μέγεθος του προβλήματος.

Όπως αναφέρουν χαρακτηριστικά γιατροί και νοσηλευτές, το Κέντρο Υγείας βρίσκεται σε κατάσταση «έκτακτης ανάγκης» αφού οι υφιστάμενες συνθήκες όχι μόνο δεν επιτρέπουν μια ομαλή λειτουργία του Κέντρου Υγείας, αλλά μόλις και μετά βίας καλύπτουν τις ανάγκες συνταγογράφησης και έκτακτων περιστατικών.

Οι υφιστάμενες συνθήκες επίσης δημιουργούν πρόσθετο πρόβλημα σε ολόκληρο το δήμο, αφού ακόμα και ιατροί Περιφερειακών Ιατρείων, αναγκάζονται να εφημερεύουν στο Κέντρο Υγείας, αφήνοντας ακάλυπτα για μήνες χωριά της περιοχής.

Μία λύση που θα συνέβαλε μερικώς στην αντιμετώπιση του προβλήματος, θα ήταν η απόσπαση προσωπικού από άλλα Κέντρα Υγείας, τα οποία δεν αντιμετωπίζουν σε τόσο μεγάλο βαθμό προβλήματα. Η οριστική λύση ωστόσο, δεν μπορεί να επέλθει αν δεν υπάρξει μια ουσιαστική μέριμνα με πρόσληψη ή μετάθεση προσωπικού για την κάλυψη πάγιων και διαρκών αναγκών.

Με δεδομένο πως το Κέντρο Υγείας Μοιρών εξυπηρετεί περισσότερους από 40.000 ανθρώπους (25.000 μόνιμοι κάτοικοι, οικονομικοί μετανάστες, ασθενείς γειτονικών δήμων), αλλά και με δεδομένη την αθρόα προσέλευση επισκεπτών για τους θερινούς μήνες, παρακαλούμε όπως ενεργήσετε άμεσα και σας ρωτούμε να δηλώσετε ποια πρόσθετη λύση, πέραν των προαναφερθέντων θα μπορούσε να εξευρεθεί.