Στον καλλωπισμό και προετοιμασία όλων των παραλιών του, προχωρά ο δήμος Φαιστού, με αφορμή την έναρξη της νέας θερινής σεζόν.

Αρχική Γραφείο Τύπου Ανακοινώσεις - Δελτία Τύπου Χρώμα Ξανά στον Ιστορικό Τοίχο των Ματάλων
Χρώμα Ξανά στον Ιστορικό Τοίχο των Ματάλων PDF Εκτύπωση
Πέμπτη, 02 Ιούλιος 2020 12:17

Η ΜΑΤΑΛΑ ΔΗΜΟΥ ΦΑΙΣΤΟΥ ΜΟΝΟΜΕΤΟΧΙΚΗ Α.Ε και η Κοινότητα Πιτσιδίων ευχαριστούν τη VITEX A.E και το κατάστημα Καμπουράκης Στέλιος για τη δωρεάν χορήγηση των χρωμάτων που χρησιμοποιήθηκαν για να διακοσμηθεί ο τοίχος της παραλίας των Ματαλων. Πρώτος τον είχε ζωγραφίσει το 1970 ο Γιώργης του Φραγκιά παρέα με τους Χιπις σύμφωνα με τη νοοτροπία της εποχής. Έκτοτε ανά τακτά χρονικά διαστήματα οι ζωγραφιές ανανεώνονται για να κρατιέται ζωντανή ακόμη και σήμερα η μνήμη των Χιπις. Πλήθος καλλιτεχνών βρέθηκε τις προηγούμενες μέρες στα Μάταλα , όπου με ζωηρά χρώματα ζωγράφισαν ξανά τον τοίχο που δεσπόζει πάνω από την παραλία.

image3.jpeg

image5.jpeg