Στον καλλωπισμό και προετοιμασία όλων των παραλιών του, προχωρά ο δήμος Φαιστού, με αφορμή την έναρξη της νέας θερινής σεζόν.

Αρχική Γραφείο Τύπου Ανακοινώσεις - Δελτία Τύπου Τα Μάταλα Aναζητούν Hθοποιούς για τη Νέα ταινία «Η Παραλία»
Τα Μάταλα Aναζητούν Hθοποιούς για τη Νέα ταινία «Η Παραλία» PDF Εκτύπωση
Τετάρτη, 17 Ιούνιος 2020 10:54

Τόσο στη μεγάλη οθόνη, όσο όμως και στις σελίδες βιβλίου μεταφέρονται τα Μάταλα του Δήμου Φαιστού, με αφορμή των εορτασμό των 50 χρόνων από το κλείσιμο των ιστορικών σπηλιών.

Η Ειρήνη Λουκάτου, που συνεργάστηκε με τον σκηνοθέτη από τις «Άγριες Μέλισσες» Σπύρο Μιχαλόπουλο στη μίνι σειρά του YouFly «30 δεύτερα», έρχεται να σκηνοθετήσει την «Παραλία». Στην ταινία πρωταγωνιστεί ο κρητικός ηθοποιός, γνωστός και ως «Κωνσταντής», Γιάννης Κουκουράκης, καθώς και Ζαχαρούλα Βαλαβάνη με συμμετοχές σε σειρές όπως η «10η Εντολή» και μεγάλες θεατρικές παραγωγές. Στην ταινία συμμετέχουν επίσης ο γνωστός κρητικός ηθοποιός με συμμετοχή στο «Νησί» Γιάννης Πανταγιάς και η Ιωάννα Κακούρη.

Η «Παραλία» βασίζεται στο βιβλίο της Πηνελόπης Κουρτζή «Το κορίτσι με το σαλιγκάρι» που θα κυκλοφορήσει το φθινόπωρο από τις εκδόσεις «Ψυχογιός». Τόσο η ταινία, όσο και το βιβλίο πραγματεύονται μια ιστορία αγάπης κάποιο καλοκαίρι στα Μάταλα. Tα γυρίσματα της ταινίας, η οποία πραγματοποιείται με τη στήριξη του Δήμου Φαιστού και την ΜΑΤΑΛΑ ΜΟΝΟΜΕΤΟΧΙΚΗ Α.Ε, υλοποιούνται στις 27 και 28 Ιουνίου στην παραλία των Ματάλων. Για τις ανάγκες των γυρισμάτων, η συγγραφέας και η σκηνοθέτης αναζητούν νέους και νέες από 18 έως και 40 ετών προκειμένου να συμμετέχουν στην ταινία.

Σημειώνεται ότι  η επίσημη πρώτη της ταινίας προγραμματίζεται να πραγματοποιηθεί σε ειδική τελετή που θα υλοποιηθεί συμβολικά στα Μάταλα, προκειμένου να αναδειχθεί η μοναδικότητα της περιοχής.

Πληροφορίες για τη συμμετοχή στην ταινία: Μαρία Βασιλάκη – 693 69 92 453.